top of page
Pretraživanje

Ne, hrvatska industrija nije umrla. Pogledajte što radi Končar

Rezultati kompanije, ne dogodi li se nešto doista neplanirano, bit će impresivni još jedno dulje vremensko razdoblje.Desetljećima u hrvatskom javnom prostoru živi mantra o tome kasko je hrvatska industrija “mrtva”. Možda je to dijelom i tako, posebno u nekim sektorima, poput tekstilne industrije koja je, čini se, izgubila utakmicu u konkurentnosti (ali tako je i na europskoj razini) ili pak brodogradnje koja se posljednjih godina pokušava vratiti u život, no sasvim je jasno kako nekadašnje pozicije na svjetskom tržištu u tom sektoru više nikad nećemo vratiti. Jedna kompanija, međutim, ustrajno ruši spomenutu mantru o uništenoj industriji. Zove se Končar. Imamo dobar povod da se u uvodniku pozabavimo njima jer je ovih dana polaganjem kamena temeljca za proširenje proizvodnih kapaciteta tvornice velikih energetskih transformatora obilježen početak nove investicijske faze društva Končar – Energetski transformatori. Riječ je o strateškom projektu zajedničkog društva Siemens Energyja i Končara, koji je najavljen prošlog ljeta, vrijednom oko 260 milijuna eura. Nije slučajno što je tvrtka Končar – Energetski transformatori prvo zajedničko društvo Siemens Energyja i Končara koje je s radom započelo još 1995. godine.

Realizacijom projekta dodatno će se učvrstiti pozicija jedne od vodećih svjetskih tvornica velikih energetskih transformatora, uz istodobno povećanje njezinih proizvodnih kapaciteta. Investicija znači značajno proširenje kapaciteta za proizvodnju energetskih transformatora, proizvoda koji su danas visoko tražena roba na svjetskim tržištima, jer je pomak u energetskom miksu značajan svuda u svijetu. Potez je to koji korespondira s trendovima na svjetskim tržištima gdje već godinama vlada neutažena “žeđ” za transformatorima različitih vrsta. U prijevodu – tržište buduće tvornice je cijeli svijet, a malo kompanija, ne samo iz Hrvatske, već i iz cijele regije, može se pohvaliti tom činjenicom.Naime, energetska tranzicija pokrenula je na europskom kontinentu investicijski ciklus u elektroenergetske mreže, a time i u srce tih sustava – transformatore. Iza cijele priče stoji zelena tranzicija. Prema procjenama Europske komisije, do 2040. godine bit će potrebno oko 1,2 bilijuna eura ulaganja u elektroenergetske mreže. Od toga se oko 477 milijardi eura odnosi na prijenosne, a čak 730 milijardi eura na distribucijske sustave. Ni za cijene, jasno, ne treba brinuti. Prema podacima Međunarodne agencije za energiju, cijene transformatora porasle su posljednjih sedam godina za čak 75 posto, a na isporuku se čeka i do četiri godine.

U posljednjih šest godina Končar je doista perjanica hrvatskog gospodarstva. Sjećam se vrlo dobro, prije nekoliko godina na tradicionalnom božićnom druženju u Končaru vidio sam neke vrlo ambiciozne grafove koje je prezentirao Gordan Kolak. Nakon prezentacije, u neformalnom razgovoru u šali sam mu rekao da će i pola od tih brojki iz prezentacije biti dovoljno da dobije novi mandat na čelu Uprave. “Letvicu moramo postaviti visoko”, odgovorio mi je Kolak i budućnost mu je dala za pravo.

Kompanija Končarovih dimenzija (ne zaboravimo, riječ je o grupi kompanija) mora strateški promišljati o tome da s takvim kapacitetima ne može zauvijek funkcionirati na tržištu. Srećom, u Končaru su odluke o proširenju kapaciteta donijeli na vrijeme. Rezultati kompanije, ne dogodi li se nešto doista neplanirano, bit će impresivni još jedno dulje vremensko razdoblje. Sada u fokus mora doći rješavanje problema radne snage – kroz privlačenje i obuku novih talenata.https://www.poslovni.hr/hrvatska/ne-hrvatska-industrija-nije-umrla-pogledajte-sto-radi-koncar-4536756

 
 
 

Nedavne objave

Prikaži sve

Komentari


bottom of page