top of page
Pretraživanje

Comping miniobveznicom financira izlazak na strana tržišta

Zagrebačka IT tvrtka pet milijuna eura ulaže u razvoj platforme Thaora i međunarodnu ekspanziju nakon rekordne godine

Da miniobveznice postaju sve privlačniji i ozbiljniji izvor financiranja za domaće poduzetnike, dokazuje i prošlotjedna vijest s domaćega financijskog tržišta. Erste banka je, potpomognuta sredstvima Europskoga investicijskog fonda (EIF), uspješno aranžirala i u cijelosti upisala prvo izdanje miniobveznica u Hrvatskoj za poznatu zagrebačku IT kompaniju Comping.

Za kompaniju, koja na tržištu posluje još od davne 1988., specijaliziranu za digitalnu transformaciju poslovanja i uvođenje infrastrukturnih informatičkih rješenja, logična je to korporacijska evolucija. Naime, Comping se bavi isporukom teške računalne opreme i servera velikim poslovnim sustavima.

Osim toga, održava te sustave, nudi usluge podatkovnog centra u oblaku, a i razvija vlastite napredne softvere i analitiku podataka. I upravo u tom posljednjem segmentu vidi svoju priliku, tako da će svježi kapital najvećim dijelom usmjeriti na internacionalizaciju poslovanja vlastitih rješenja i proizvoda, posebice inovativne softverske platforme Thaore.

Idealno rješenje

Thaora je Compingov softver namijenjen energetskom tržištu. To se tržište danas mijenja iz sekunde u sekundu: cijene struje divljaju, na krovove se stavljaju solari, mreža je opterećena. Uza sve to na stotine tisuća pametnih brojila, senzora u trafostanicama i hibridne digitalne opreme svakodnevno u sustav šalje goleme količine podataka, a pitanje je kako ti sustavi te podatke tumače i upotrebljavaju. Tu uskače Thaora, koja na jednom mjestu sve te podatke prikuplja, povezuje i tumači kako bi se donosile jasne i brze operativne odluke. I, naravno, uštedio novac.

Idealno je to rješenje za elektroprivredna poduzeća koja se moraju brzo prilagoditi novim okolnostima na tržištu, a tu Comping i vidi svoju najveću priliku. Premda intenzivno komuniciraju s nekoliko tržišta, interesi potencijalnih klijenata podijeljeni su, ističe predsjednik Uprave Alojzije Jukić.

Oslanjanje na partnere

– Zapadna Europa prirodan nam je izbor zbog razvijenoga energetskog tržišta i visokih tehnoloških standarda, no svjesni smo da na tom tržištu imamo i izrazito snažnu konkurenciju. Istodobno velik potencijal vidimo na tržištima Afrike i Bliskog istoka, na kojima je velika potreba za osuvremenjenjem energetske infrastrukture. Upravo s tih tržišta već bilježimo sve više konkretnih upita i kvalitetnih poslovnih kontakata – otkriva Jukić za Lider.

To znači da će najprije sagledavati prilike i procjenjivati rizike pojedinih tržišta pa se tek onda upustiti u ekspanziju, koju, i to je jedino što nam je Jukić sa sigurnošću rekao, ne planiraju graditi s pomoću vlastite prodajne mreže. Strategija je osloniti se na pouzdane lokalne partnere koji već imaju razvijene odnose s korisnicima i razumiju specifičnosti pojedinog tržišta.

Međutim, da bi se platformska rješenja poput Thaore mogla dugoročno razvijati i skalirati izvan granica Hrvatske, kompanija mora imati iznimno stabilnu i čvrstu domaću bazu. A Comping tu itekako dobro stoji.

Iza impresivnog skoka prihoda u 2025., koji su dosegnuli gotovo 42 milijuna eura, uza stopu rasta od impresivnih 46 posto u odnosu na godinu prije, krije se precizno uravnotežen i otporan poslovni model.

Spomenuli smo već tri ključna stupa poslovanja, a Jukić nam je otkrio kako ti stupovi utječu na prihodovnu stranu. Pola ukupnih prihoda dolazi iz uobičajenog segmenta isporuke kompleksne IT infrastrukture velikim, enterprise-korisnicima, a preostalih 50 posto ravnopravno se dijeli na tehnološke usluge i napredna poslovna rješenja. Upravo takva struktura osigurava imunost cijelog sustava na tržišne fluktuacije jer kompanija, napominje Jukić, ne ovisi o samo jednoj tehnologiji, klijentu ili vrsti usluge.

– Četvrtina je našeg poslovanja segment tehnoloških rješenja i usluga vezanih uz infrastrukturu, što uključuje sistemsku potporu, konzalting, eksternalizacija te usluge u oblaku i našega podatkovnog centra. Preostalih 25 posto prihoda generira segment poslovnih rješenja, gdje smo fokusirani na podatke, poslovnu inteligenciju, analitiku, migracije podataka te zamjene cjelokupnih core-sustava kod korisnika – navodi Jukić.

Suradnja s divovima

Kompanija se može pohvaliti i najvišom razinom partnerskih odnosa koje Comping godinama održava s vodećim globalnim tehnološkim proizvođačima poput Della, IBM-a i SAS-a. Kad je riječ o najvećim i najsloženijim projektima, poput nabave novih sustava za primjerice banke, Comping na natječaje izlazi u izravnom savezu s inženjerima tih svjetskih divova te zahvaljujući tomu nudi povoljnije nabavne cijene, zbog čega je iznimno konkurentan na domaćem tržištu. – Sve je to rezultiralo snažnim rastom prošle godine – napominje Jukić.

Ključna prekretnica u Compingovu poslovanju dogodila se sredinom 2021., kada je provedena uspješna akvizicija ključnog dijela poslovanja tvrtke Megatrend poslovna rješenja. Comping je tada preuzeo njezin neovisni podatkovni centar u Buzinu i vrijedan partnerski status IBM Platinum. Sinergijski učinak te integracije prelio se na 2022., kada su prihodi skočili za snažnih 36,5 posto, dosegnuvši 33,2 milijuna eura.

Nakon toga uslijedilo je ono što se naziva plansko čišćenje portfelja. Tijekom 2023. kompanija se svjesno odmicala od klasične preprodaje hardverske opreme zbog niskih marži i preusmjeravala fokus na konzalting i analitiku podataka, što je unosnije. Iako je takav poslovni preokret vodio prema kontroliranom padu ukupnih prihoda na 27,6 milijuna eura, marže se nisu smanjivale.

Neto marža je sa 6,26 posto iz 2021. narasla na gotovo 13 posto u prošloj godini, kada je kompanija ostvarila i rekordnu neto dobit od 5,4 milijuna eura. Međutim, uspješno poslovanje u enterprise-ligi i rad s najvećim domaćim sustavima po prirodi stvari donose specifične izazove u upravljanju radnim kapitalom. Veliki infrastrukturni i softverski projekti u telekomunikacijama, bankarstvu i energetici nose dulje operativne cikluse, što se izravno reflektira i na likvidnost.

Sporija naplata

Naplata je tu prilično važna stavka, a Compingovi financijski indikatori pokazuju da su dani vezivanja potraživanja od kupaca s vrlo solidnih 54,4 dana 2022. postupno rasli prema 98 dana u 2024., a na kraju prošle, rekordne godine dosegnuli su 114,2 dana. To smo računali tako da smo omjer kratkotrajnih potraživanja i ukupnih prihoda pomnožili s 365 dana.

Ogoljeno do kraja, to znači da konačna naplata u prosjeku traje nepuna četiri mjeseca, što bi isto tako moglo biti problem za suradnju s globalnim divovima od kojih Comping nabavlja opremu i licencije. No i time je kompanija uspješno upravljala. Naime, u poslovnim izvještajima da se iščitati da su joj 2025. potraživanja od kupaca porasla za 5,39 milijuna eura, a kompanija je istodobno rastegnula svoje kratkoročne obveze prema dobavljačima za 4,15 milijuna eura.

Rezultat toga financijskog balansa vidljiv je u stavci 'operativni novčani tok', koji pokazuje koliko je stvarne, žive gotovine ušlo u tvrtku iz čistog poslovanja. Unatoč sporijoj naplati od kupaca Comping je tako osigurao da mu operativni novčani tok prošle godine ostane iznimno snažan i iznosi visokih 6,4 milijuna eura.

Upravo u tom svjetlu treba promatrati i najnovije izdanje miniobveznice. Iako poslovanje donosi snažnu operativnu gotovinu, izvještaji pokazuju da je velik dio tog novca putem stavke financijskoga novčanog tijeka usmjeren na isplatu dobiti iz prethodnih razdoblja, zbog čega je razina zadržane gotovine na računu na kraju 2025. iznosila 1,1 milijun eura.

Imati tek nešto više od milijun eura likvidne gotovine u sustavu koji okreće 42 milijuna eura prihoda znači da prostora za veće tržišne poremećaje nema, pogotovo ako se planira proboj na inozemna tržišta. Zato aranžman s Erste bankom i miniobveznica od pet milijuna eura dolaze u pravom trenutku, osiguravajući financijski mir i operativnu ležernost za rast bez opterećenja tekuće likvidnosti.

Povećanje likvidnosti

Jukić se u odgovorima za Lider neizravno na to referira tumačeći da se u okolnostima poremećaja u globalnim opskrbnim lancima, koji kontinuirano eskaliraju i u pogledu rokova isporuke i u pogledu cijena, najbrže prilagođavaju i najbolje reagiraju kompanije koje drže visoku razinu likvidnosti.

– Upravo zato želimo osigurati dodatnu financijsku fleksibilnost koja će nam omogućiti pravodobne nabave i kontinuitet poslovanja. To je jedan od ključnih razloga zbog kojih smo se odlučili na izdavanje obveznica na rok od tri godine s jasnim ciljem – naglašava Jukić.

U tom razdoblju očekuje i svojevrsnu stabilizaciju, a Comping će s jakom likvidnom pozicijom moći brže iskoristiti prilike kad su u pitanju i investicije i narudžbe kao i kod praćenja kontinuirane potražnje.

– Kapital od obveznice nije namijenjen gomilanju zaliha, nego stvaranju operativne fleksibilnosti. U okolnostima u kojima se rokovi isporuke i cijene mijenjaju iz mjeseca u mjesec, sposobnost brze reakcije postaje konkurentska prednost. Na taj način korisnicima možemo jamčiti veću pouzdanost i kontinuitet isporuke, što dugoročno smatramo jednom od svojih najvećih vrijednosti –​ pojašnjava Jukić.


Comping kompanija 1084


Sve to znači da će biti i novog zapošljavanja, ali uz, napominje Jukić, jasne kriterije efikasnosti i podizanje produktivnosti, za što misli da ima dodatnog prostora. Predviđa se da će u sljedeće tri godine stopa rasta prometa biti otprilike dvostruko veća nego stopa rasta zaposlenih.

– Ako nam promet bude rastao 10 posto na godinu, broj ljudi povećavat će se možda do pet posto. Budu li nam potrebni stručnjaci za neke kratkoročne projekte, skloniji smo eksternalizaciji. Naš cilj nije rast broja zaposlenih pod svaku cijenu, nego rast produktivnosti – jasan je Jukić.

Prebacivanje cilja

Uz rast produktivnosti i osigurani financijski mir u Compingu s izrazitim optimizmom gledaju na tekuću poslovnu godinu. Svi operativni i komercijalni planovi u prvih šest mjeseci razvijaju se u skladu s predviđanjima, a nova financijska struktura trebala bi im dati dodatno ubrzanje u drugoj polovici godine.

– Nakon prvih šest mjeseci, godina se za nas razvija izvrsno i u skladu s našim očekivanjima. Držimo linearnost poslovanja i želimo tako nastaviti do kraja godine. Vjerujemo ne samo da ćemo ostvariti svoj zadani cilj za 2026. već i da imamo dobre pretpostavke da taj cilj i prebacimo. Ne bih se iznenadio da stopa rasta u 2026. ponovno bude dvoznamenkasta –​ optimističan je Jukić.

Comping se tako u ovoj godini profilira kao zrela domaća tehnološka organizacija koja je uspješno prebrodila specifičnosti enterprise-tržišta i koja će među prvima iskoristiti nove financijske alate na domaćem tržištu. Uspije li kompanija u iduće tri godine pretočiti energetski softver u stabilne ugovore na novim tržištima, dokazat će tržištu da domaće IT kompanije itekako mogu, uz blage financijske pogurance, iskoračiti iz domaćih okvira i ponuditi globalnom tržištu svježa platformska rješenja. 

 
 
 

Nedavne objave

Prikaži sve

Komentari


bottom of page